Karlovo náměstí, Novoměstská radnice
Karel IV. založil r. 1348 Nové Město pražské. Nechal v něm vyprojektovat tři velká tržiště: Koňský trh, Dobytčí trh a Senný trh.
Dobytčí trh – Karlovo náměstí byl a stále je největším prostranstvím Nového Města i v celé Praze. Karel IV. si přál, aby se toto tržiště stalo důstojným protějškem Staroměstského náměstí. Byla zde postavena radnice a přes náměstí měly procházet z Pražského Hradu na Vyšehrad – Vyšehradskou cestou – korunovační průvody. Kolem Vyšehradské cesty lemovaly Karlovo náměstí na západní straně – pivovary. Poslední z nich – Černý pivovar, ustoupil novostavbě teprve r. 1933.
Uprostřed Karlova náměstí byla dřevěná věž, později přestavěná v gotickou kapli Božího těla z r. 1392. Kaple měla půdorys osmicípé hvězdy a týden po velikonocích se v ní vystavovaly ostatky svatých a říšské korunovační klenoty. Při té příležitosti se zde konaly velké pouti. Roku 1434 byla zde zazděna na východní zdi kaple Basilejská kompaktáta, podle nichž byl vyhlášen smír mezi husitskými Čechy a římskokatolickou církví. Vypovídala o právu Čechů na přijímání pod obojí. Kaple se dostala r. 1620 do rukou jezuitů, zbořena byla r. 1791. (Josef II.) Před radnicí stála slanečková bouda. Prodávaly se zde mořské ryby. Prodej ryb zrušen r. 1863. Potom zde byl provozován cirkus.
Novoměstská radnice je čtyřkřídlá budova s arkádovým dvorem. Byla postavena r. 1374 . V jižním křídle vznikl trakt s reprezentativními prostorami, ve východním křídle byly místnosti úřadoven a obecní šatlava. Na začátku 16. století dostala radnice renesanční podobu, z gotické doby jí zůstaly jen sklepy a dvoulodní sloupový sál se síťovou klenbou.
Radniční věž (70m) je z r. 1456. Zůstala v původním stavu, tak, jak byla v polovině 15. století k radnici přistavěna. Od roku 1784, kdy správu pražských měst převzal společný magistrát, budova radnice sloužila účelům soudu.R. 1995 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce radnice a nyní slouží pro svatební obřady.
Dnešní novogotický vzhled Novoměstské radnice s obnovenými štíty je z r. 1905. Rekonstrukce byla provedená K. Hilbertem a A. Wiehlem. V prvním patře je zachována kaple a dvě místnosti vězení. Na zdi Radnice, na její věži, ve Vodičkově ulici je pražský loket, na kterém si mohli obchodníci přeměřit své míry. Zachována je zde i část řetězu, kterým se ve středověku zavíraly brány. Na věži býval i orloj tzv. italského typu.
Význam Novoměstské radnice v dějinách Prahy nelze srovnávat se Staroměstskou radnicí. Do historie se zapsala I. a II. pražskou defenestrací:
I.defenestrace byla roku 1419, kdy dav vedený Janem Želivským a Janem Žižkou svrhl konšele z oken Novoměstské radnice. Touto defenestrací začaly husitské války. Byla to defenestrace krvavá.
II. defenestrace byla r. 1483, za krále Vladislava. V Praze byla morová epidemie a boj mezi kališníky a katolíky. Konšelé byli svrženi ze Staroměstské radnice (2 mrtví), na Novoměstské radnici bylo svržených a mrtvých více…