Gröbeho vila ze severu
Gröbeho vila ze severu

Vinohrady, slavné pražské vily

Na Královských Vinohradech se od doby Karla IV. rozprostíraly vinice po celém jejich jižním svahu. Opuštěné  vinice přeměnil až koncem 18. století Jakub Wimmer v rozlehlé sady a obnovil život zdejších vinic. Největší vinicí byla Grébovka. Pěkné letovisko ve stylu italské renesance zde vybudoval Moric Gröbe, společník firmy Lanna a Šebek, která stavěla železniční trať z Prahy do Vídně. Architekt A.V. Barvitus se svým švagrem arch. Ulmannem postavili vinohradskou Grébovku, ve spolupráci s arch. J. Schulzem a sochařem B. Schnirchem.                                                                                        

Gröbeho vila byla postavena r. 1880, v r. 1945 poškozena, r. 1953 opravena jako Dům pionýrů a konečně v roku 2003 rekonstruována.

Gröbeho vila z jihu
Gröbeho vila z jihu

Šalounova vila, Slovenská ulice, je secesní stavbou se symbolizujícími prvky. Sochař Šaloun si ji postavil r. 1910, s ateliéry, s vchodem na západní straně. V zadní části byl salon a  slovácká jizba. Celý objekt je nyní ve vlastnictví AVU, rekonstrukce v r. 2007.

Šalounova vila
Šalounova vila
Šalounova vila, ateliér
Šalounova vila, ateliér

 

Kotěrova vlastní vila (1909), Hradešínská 6. Dům na jižním svahu Vinohrad si arch. Jan Kotěra postavil z režného zdiva kombinovaného s hrubou omítkou. Do ulice Hradešínské je umístěna schodišťová věž, která umožňovala přímý přístup do architektova ateliéru a do jeho pracovny. Na jižní straně, směrem  do zahrady je terasa, hned v přízemí, rizalit zimní zahrady, v prvním patře velká terasa s úžasným výhledem na Prahu.. a další prostory pro život rodiny.

Kotěrova vlastní vila
Kotěrova vlastní vila

František Albert Libra ( 1891 – 1958)) – vlastní vila, Hradešínská 20. Stavitel František Libra navrhl zastavovací plán v této části Vinohrad pro 51 domů. Soubor se jmenoval Kolonie svobody a domy byly postaveny ve dvacatých letech XX. století. U každého domu byla zahrada. Dům je rodinná vila se dvěma podlažími a s podkrovím. Ložnice byly v podkroví a s rodinný byt v 1. patře. Pracovnu měl stavitel František Libra v suterénu, ve třech místnostech orientovaných směrem na jih, do zahrady. Zajímavé je zdobení nad okny, zvýraznění oken říms a štítů.

Albert Libra, vlastní vila
Albert Libra, vlastní vila

Vila Františka Strnada, Chorvatská 7. Stavitel Kamil Roškot  z r. 1924.  Omítnuté průčelí a cihlový obklad. Na vstupní branku navazuje schodiště na terasu do sloupy krytého zádveří domu.

Vila Františka Strnada
Vila Františka Strnada

V Dykově ulici stojí velká vila Theodora Petříka, nyní Domov mláděže.

Vila arch Fr. Marka v Dykově stojí vedle ČR 6 s deskou Járy Cimermana.

Vila Dryákova, Dykova  20.

Dryákova vila
Dryákova vila

Dvojdům bratří Čapků z r. 1929, ul. bří Čapků 28, arch. Ladislav Machoň. Dvojdům byl postaven v kolonii Stavebního družstva Ve Stromkách. Od 20.-tých let XX. století jej vlastnili bratři Čapkové.

Dvojdům bratří Čapků
Dvojdům bratří Čapků