Usedlost Kazanka
Usedlost Kazanka

Troja - Usedlosti a vily

Území na pravém břehu řeky Vltavy hrálo významnou roli již při osídlování Trojské kotliny. Na výšině nad kotlinou byly odkryty pozůstatky ze staršího eneolitu. Na místních svazích vznikaly po staletí vinice a sady, společně s viničními usedlostmi. Na počátku 17. století produkovaly tyto vinice množství kvalitního vína. Až ve 20. století se zde začalo více stavět, byly postaveny krásné vily s vyhlídkou na jih – na řeku a na město.

Trojský most byl postaven roku 1928, od roku 1992 je Troja samostatnou městskou částí.

Troja – usedlosti

Usedlost Jabloňka se zvedá nad vltavským břehem, nad nádražím Holešovice. Původně vinice. Po 30-ti leté válce vinice  zanikla, jako mnoho  pražských vinic. V polovině 17. století se z ní stává hospodářská usedlost (krávy, koně, vepři, drůbež a ovocná i zelinářská zahrada). Po I. světové válce vlastní usedlost rodina Štědrých. Z dálky je viditelná barokní věžička, do které se ukládaly dokumenty o stavbě.

Usedlost Popelářka (Pod Lisem 4/91). Vinice Popelářka vznikla v polovině 14. století. V 16. století náležela Jakubovi Popelářovi. Usedlost, tvořená dvěma částmi ( obytná, vpravo služebnictvo, vzadu hosp. budovy) byla postavená v 18. století. Majitelka usedlost prodala i s celým hospodářstvím roku 1860 majiteli Trojského zámku, knížeti Windischgrätzovi. Jeho syn prodal Popelářku Vlastenecké společnosti, která sem přestěhovala Pomologický ústav a později zde založila vinařskou a ovocnářskou školu. Pomologická zahrada existovala až do 30. let 20. století, nyní je zde Elektrotechnický zkušební ústav.

Usedlost Kazanka. Trojská 112. Usedlost s vinicí a lisem, která byla barokně přestavěna na obytné stavení. Z havarijního stavu byla rekonstruována po r. 1986. Na fasádě je soška sv. Václava.

Usedlost Salabka (k Bohnicím 2) je nejstarší dochovanou trojskou usedlostí. Je to viniční stavení z doby kolem r. 1600. Začátkem 19. století byla postavena  zděná sýpka a podsklepená stodola. Začátkem 20. století došlo k velké přestavbě a k rozšíření obydlí. Majitelem byl r. 1769 Jan Kašpar Salaba, po němž se usedlost nazývá. Po roku 1945 usedlost i s vinicí vlastnil st. statek Praha. Nyní v soukromých rukou. Hotel, restaurace.

Usedlost Slenářka (pod Hrachovkou 6/60) je věžovitá budova s valbovou střechou, která leží na vrcholu kopce, nedaleko usedlosti Hrachovka. Zřejmě byla původně postavena jako větrný mlýn a lis na víno. Nyní je součástí ZOO Praha.

Troja – vily

Vila Emila Zátopka č. 3, Nad Kazankou, postavená svépomocí manžely Zátopkovými v 60.-tých letech.

Vila č. 7, Nad Kazankou, je celá pseudo.. Vstup po levé straně, antické sloupy, balustráda, mušle ( pseudorokoko). Architekt Bedřich Ohman, rodina OZ.

Vila č. 31. Autor Jan Kotěra. Funkcionalismus + kubismus, ranné dílo autora. Přímý vstup do zahrady schodištěm, balkon, střecha..

Vila č. 32 funkcionalismus + kubismus, projektant Josef Kříž, majitel Ladislav Sutnar, výtvarník, zůstal r. 1939 v USA.

Schückova vila, Husákova vila, Nad Kazankou 39/222, autoři Viktor Fürth a Ernst Mühlstein, oba zůstali v USA v r. 1939. Vila postavena r. 1930 ve stylu funkcionalismus+ kubismus. Vila v půdorysu L má všechny prvky funkcionalistické stavby: střešní terasy, pásová okna a skeletovou konstrukci. Majitel a stavitel: Alexandr Schück, generální ředitel pekáren Odkolek. Rezidence Gustava Husáka od r. 1975 do r. 1989 byla  přísně střežená, celá ulice byla mimo provoz, včetně třešňového sadu v kopci nad vilou. Nyní ambasáda Jižní Korea.

Vila Divišova č. 134 Trojská ulice( č.p. 224) postavil stavitel Václav Diviš pro svou rodinu. Byla postavena na svažujícím se pozemku jako stupňovitý funkcionalistický objekt r. 1930, arch. Adolfem Benšem.Vilu vlastní potomci stavebníků.

Naproti stojí pagodovitá stavba Oldřicha Brabce z r. 1930, nyní Radnice Praha 7.

Rezidence Brazílie je vila stavitele Skorkovského a Bechyně.

Vila Věry Chytilové, Pod Havránkou č. 22, Troja. Architekt Emil Přikryl

Vila Havránka, nejstarší vila v Troji. Bydlel zde Sv. Čech.

Hospodářský dvůr č. 7 v ulici pod Havránkou vybudovali páni ze Šternberka na konci 17. století. Současná klasicistní brána i budova pochází z 1. poloviny 19. století.

Nad konečnou stanicí autobusu u ZOO v Troji stojí na kopci velká bílá vila Michala Kocába.

V r. 2009 byla v ulici Pod Havránkou postavena mimořádná vila, jejímž autorem je Adam Rujbr.

Pozoruhodné vily se vždy stavěly v Praze – Na Hanspaulce a v Praze – Troji.