Pražský Semmering motoráček
Pražský Semmering motoráček

Pražský Semmering

PRAŽSKÝ SEMMERING, je jediná pražská „horská dráha“. Je postavená podle horské dráhy Semmering v Rakousku – mezi Vídní a Štýrským Hradcem. Železniční trať vede z Hlavního nádráží na Smíchov, do Jinonic a dále do Hostivic. Zahájila provoz pro osobní i nákladní dopravu r. 1872. Byla vybudována pro společnost Buštěhradská dráha, sloužila k dopravě dřeva z Lánských lesů a k dopravě uhlí z Kladna. Trať je dlouhá asi 20 km.

Cesta po železnici stoupá  ze Smíchova ke dvěma Hlubočepským kamenným viaduktům, nad údolím Dalejského potoka; kolem vrchů Děvín a Žvahov. Dále stanicí Cibulka do stanice Zličín. První jihovýchodní viadukt má sedm oblouků a měří 115 metrů, druhý severozápadní má pět klenutých oblouků a délku 92 metrů. Vyhlídkovou cestou sledujeme kostel sv. Gabriela s klášterem na Smíchově,  Strahovský stadion,  Prokopské údolí a  v dálce mohutnou stavbu Nemocnice Motol.

Velký viadukt
Velký viadukt

Kostel sv. Gabriela s klášterem na Smíchově, spolu s kaplí Sacre Coeur  byl postaven začátkem XX. století  kongregací Benediktínů, beuronskou větví. Nové umění – Beuronskou školu – založili koncem 19. století bratři Wolterovi v opatství Beuron v jihozápadním Německu. Mniši a sestry vytváří umělecké dílo jako kolektivní práci. Nikoli jako dílo jedince. Dávají přednost inspiraci minulostí, historickými styly. Starověkým Římem, i egyptským uměním. Důležité byly barvy i symbolika čísel. Mužská větev  Benediktýnů – beuronů  se usadila koncem 19. století v klášteře v Emauzích, ženská větev Benediktýnek  na Smíchově.  V kostele  na  Smíchově v interiéru jsou hlavními postavami Kristus, Panna Marie a archanděl Gabriel. Výzdoba byla dokončena až v r. 1917. V r. 1919 byly sestry nuceny opustit klášter na Smíchově, odešly do Rakouska. Klášter byl převeden na Ministerstvo pošt a telegrafů. Společnost na záchranu beuronského umění založená v r. 2000 se zabývá popularizací tohoto umění a záchranou jeho památek.  V Praze je umění beuronů  zastoupené kromě kláštera na Smíchově ještě v Emauzích a kostele sv. Rodiny v Řepích.

Sv. Gabriel
Sv. Gabriel
Kostel sv. Gabriela na Smíchově
Kostel sv. Gabriela na Smíchově

Strahovský stadion. Původní stadion na místě byl dřevěný, autorem projektu  architekt Alois Dryák. První Všesokolský slet se zde uskutečnil  v r. 1926, další v r. 1932. Po roku 1948 to byly spartakiády –  1955, 1960, 1965 atd., až do roku 1985. V roku 1975 byl stadion upraven do nynější podoby. Nyní chátrá, je zde  pouze několik  ploch pro fotbalisty.

Prokopské údolí je chráněná oblast o rozměrech 100 ha, Hlubočepy. Butovické hradiště zde bylo už  ve  3 tis. př.n.l., řivnáčská kultura,  do 10. století  slovanské hradiště. Podobná slovanská hradiště na území Prahy jsou Zámka, Nad Podhořím, Divoká Šárka. Přírodní rezervace Prokopské  údolí zahrnuje krasová území  s mnoha geologickými profily a ekosystémy.

Svatý Prokop je jedním z patronů českých zemí. Narodil se v Chotouni r. 970, stal se knězem a s knížetem Oldřichem založil Sázavský klášter, kde se stal opatem. Kostelík sv. Prokopa vybudovaný  nad Prokopským údolím r. 1711 knížetem  Adamem Schwarzenberkem, byl později ohrožen blízkou těžbou a zbořen r. 1966. Svatého Prokopa  dnes připomíná velký dřevěný kříž na Dalejské skále.

Naučné stezky vedou  Prokopským údolím i údolím Dalejského potoka. 

Prokopské údolí
Prokopské údolí
Viadukt z Dívčích Hradů
Viadukt z Dívčích Hradů

Nemocnice Motol byla otevřena v r. 1943, v současné době je to největší nemocnice v ČR.