
Ořechovka
Vilová čtvrt Ořechovka byla postavena na pozemcích, které dříve patřily Strahovskému klášteru, posléze pražské obci.
Byly zde pastviny a usedlosti, jejichž názvy se dochovaly dosud v názvech ulic: „Na Andělce, Na Vyhlídce..“
Na místě první usedlosti Ořechovka – Bořkova stál zámeček z roku 1709. Zámeček později vyhořel a na jeho místě byl postaven a dosud stojí vojenský objekt ( odtud název Dělostřelecká).
Ve 20.tých letech XX. století, po vzniku Československa, zde i v okolí začal arch. Jaroslav Vondrák a stavitel Jan Šenkýř s výstavbou vil a s kolonií rodinných domků.
Vliv anglických zahradních měst je vidět zejména v ulici Lomené.
Jako společenské centrum Ořechovky navrhl J. Vondrák objekt s obchody, kinem, kavárnou a restaurací. Po rozšíření objektu r. 1927 zde vznikl ještě taneční sál, knihovna a pošta.
V ulici Na Dračkách arch. Otakar Novotný postavil vilu pro malíře Václava Špálu.
Roh ulice Lomená stojí 3 domy z režného cihlového zdiva, kombinovaného s bílými štíty od Pavla Janáka: vila Vincence Beneše, dvojvila Františka Krejčího a Emila Filly a dům Boh. Kafky (Na Ořechovce 41)). Na Kafkově vile je pamětní deska od P. Janáka, v zahradě stojí Kafkova socha Orfeus.
Na Macharově náměstí je dům arch. J. Vondráka (z boku půlválcové rizality), v ulici Na Ořechovce stojí modrý dům Otakara Španiela, který pro sochaře a medailéra navrhl arch. Lad. Machoň. (Pamětní deska).
V ulici U Laboratoře je zajímavá vila Boh. Hübschmanna se zelenými pásy nahoře, v ulici Pod Vyhlídkou zajímavé vily Art – Deco.
Kolonie řadových domků je ve spodní části ulice Lomená.
V Cukrovarnické ulici stojí rozsáhlý objekt Výzkumného ústavu cukrovarnického z roku 1922, nyní Fyzikální ústav AV.
V ulici Pod Hradbami pro na svažitém terénu stojí budova Maďarského vyslanectví, postavená berlínským architektem Bruno Pailem pro podnikatele Edmunda Trauba.


