
Vinohrady, slavné pražské vily
Na Královských Vinohradech se od doby Karla IV. rozprostíraly vinice po celém jejich jižním svahu. Opuštěné vinice přeměnil až koncem 18. století Jakub Wimmer v rozlehlé sady a obnovil život zdejších vinic. Největší vinicí byla Grébovka. Pěkné letovisko ve stylu italské renesance zde vybudoval Moric Gröbe, společník firmy Lanna a Šebek, která stavěla železniční trať z Prahy do Vídně. Architekt A.V. Barvitus se svým švagrem arch. Ulmannem postavili vinohradskou Grébovku, ve spolupráci s arch. J. Schulzem a sochařem B. Schnirchem.
Gröbeho vila byla postavena r. 1880, v r. 1945 poškozena, r. 1953 opravena jako Dům pionýrů a konečně v roku 2003 rekonstruována.

Šalounova vila, Slovenská ulice, je secesní stavbou se symbolizujícími prvky. Sochař Šaloun si ji postavil r. 1910, s ateliéry, s vchodem na západní straně. V zadní části byl salon a slovácká jizba. Celý objekt je nyní ve vlastnictví AVU, rekonstrukce v r. 2007.


Kotěrova vlastní vila (1909), Hradešínská 6. Dům na jižním svahu Vinohrad si arch. Jan Kotěra postavil z režného zdiva kombinovaného s hrubou omítkou. Do ulice Hradešínské je umístěna schodišťová věž, která umožňovala přímý přístup do architektova ateliéru a do jeho pracovny. Na jižní straně, směrem do zahrady je terasa, hned v přízemí, rizalit zimní zahrady, v prvním patře velká terasa s úžasným výhledem na Prahu.. a další prostory pro život rodiny.

František Albert Libra ( 1891 – 1958)) – vlastní vila, Hradešínská 20. Stavitel František Libra navrhl zastavovací plán v této části Vinohrad pro 51 domů. Soubor se jmenoval Kolonie svobody a domy byly postaveny ve dvacatých letech XX. století. U každého domu byla zahrada. Dům je rodinná vila se dvěma podlažími a s podkrovím. Ložnice byly v podkroví a s rodinný byt v 1. patře. Pracovnu měl stavitel František Libra v suterénu, ve třech místnostech orientovaných směrem na jih, do zahrady. Zajímavé je zdobení nad okny, zvýraznění oken říms a štítů.

Vila Františka Strnada, Chorvatská 7. Stavitel Kamil Roškot z r. 1924. Omítnuté průčelí a cihlový obklad. Na vstupní branku navazuje schodiště na terasu do sloupy krytého zádveří domu.

V Dykově ulici stojí velká vila Theodora Petříka, nyní Domov mláděže.
Vila arch Fr. Marka v Dykově stojí vedle ČR 6 s deskou Járy Cimermana.
Vila Dryákova, Dykova 20.

Dvojdům bratří Čapků z r. 1929, ul. bří Čapků 28, arch. Ladislav Machoň. Dvojdům byl postaven v kolonii Stavebního družstva Ve Stromkách. Od 20.-tých let XX. století jej vlastnili bratři Čapkové.
