
Vinohrady
Pražské Vinohrady vznikly jako obec r. 1849 spojením většího počtu samot na bývalých viničních horách od Poříčské až k Žitné bráně. Od svého povýšení r. 1879 byly „nejmodernější město Království českého“, napsal r. 1905 týdeník Český svět. Vinohrady měly v té době 80 tis. obyvatel, z toho 12 tis. německy mluvících. K Velké Praze byly Vinohrady připojeny v r. 1922. Nastává velký rozvoj, počet obyvatel roste. Radiálou Prahou je 4 km dlouhá Vinohradská třída, vede směrem na Václavské náměstí až k náměstí Staroměstskému a do Pařížské ulice.
Náměstí míru
Kostel sv. Ludmily byl postaven roku 1893 dle projektu Josefa Mockera. Je to novogotická trojlodní bazilika z režných cihel, průčelní věže jsou vysoké 60 m. Sochař J.V. Myslbek je autorem reliéfu Krista se sv. Václavem a sv. Ludmilou, umístěném u vstupu do kostela. Oltáře navrhl J. Kastner a Š. Zálešák, malby J. Jobst, kazatelnu J. Zíka a A. Procházka.
Vinohradské divadlo, secesní budova z r. 1907, dle návrhu Aloise Čenského. Divadlo se stalo velmi rychle druhou nejvýznamnější scénou v Praze. Na zdejším repertoáru se podílel, významně, Karel Čapek, v r. 1922 zde byla premiéra hry Věc Makropulos. Mezi přední herecké osobnosti patřili Jaroslav Vojta, Václav Vydra , Zdeněk Štěpánek. Průčelí budovy zdobí 7 m vysoké alegorické sochy od Milana Havlíčka, výzdobu terasy vytvořil sochař Bohumil Kafka. Uvnitř divadla je bohatá výzdoba výtvarníků – V. Županského, F. Urbana, A. Poppa a A. Máry.
Národní dům. Za kostelem sv. Ludmily na Mírovém náměstí byl otevřen r. 1894 Národní dům, který se stal centrem společenského života Vinohrad. Dům projektoval stavitel Antonín Turek, jako mnoho vinohradských staveb. Vnitřní výzdoba byla svěřena sochařům A. Poppovi a J. Strachovskému, stropní fresky jsou od Adolfa Liebschera. Jan Kříženecký zde promítal v r. 1899 své první zdařilé „oživlé obrázky“ a v r. 1923 se sem stěhuje velký Radiojournal.
Náměstí Jiřího z Poděbrad
Kostel Nejsvětějšího srdce Páně. Slovinský architekt Josip Plečnik, autor návrhu kostela se inspiroval starokřesťanskou středomořskou architekturou. Hlavní věž se šesti zvony měří 42 metrů, je zakončena trojmetrovou měděnou bání a 4 metry vysokým křížem. Chrámová loď má kazetový strop z leštěného dřeva. Hlavní oltář je vyroben z bílého mramoru, nad ním je zavěšena socha Srdce Páně a sochy šesti českých patronů od D. Pešana. Hodiny usazené do věže kostela mají v průměru 7,6 m. Jsou to největší hodiny v České republice.

Schnirchův dům, Mikovcova 5/548, Praha Vinohrady. Novorenesanční dům postavený dle návrhu Antonína Wiehla a Jana Zeyera, na místě zbořených hradeb v r. 1875. Stavebník Bohuslav Schnirch , sochař, ( 1845 – 1901), generace Národního divadla. Stavba připomíná florentské paláce z 15. století. Jednotlivá podlaží oddělují sgrafitové pásy navržené majitelem domu. Dva průvody naznačují principy uměleckých tvoření – iracionální a rozumový. V nadpodlaží je zavěšen sochařův štítek s hlavou medúzy. V interiéru je velká freska od Josefa Ženíška, který tu měl ateliér po Schnirchově smrti.
Laichterův dům, Chopinova 4, postaven pro nakladatele Jana Leichtera (1858 – 1946). Jeho nakladatelství vydávalo časopis Nová doba a provozovalo Filosofickou knihovnu. Architekrt Jan Kotěra, 1909. Vazba režného zdiva.Prostory pro nakladatelskou činnost a pro rodinu spojuje hala s dekorativními vzory od Jana Preislera. Nyní nakladatelství Paseka.

Vila Osvěta, ulice Jana Masaryka. Jan Masaryk se zde narodil r. 1886. Manželé Masarykovi tu bydleli od r. 1886 – 1889. Velký dvoupatrový dům postavil r. 1871 Václav Vlček, vydavatel měsíčníku Osvěta. Nyní majetek MČ Praha 2

Husův sbor, Dykova 1 (1933) postavila firma Belada dle návrhu architekta Pavla Janáka. Je to železobetonová stavba, v západní části má bohoslužební sál, na východní straně je dům s kancelářemi farního úřadu a s nájemními byty. Na jižní straně je 30m vysoká zvonice s točitým schodištěm, bez obvodního pláště. Věž je zakončená 4m vysokým kalichem. V interiéru kostela jsou varhany s americkým systémem Unit. Na kněžišti je Kristus s reliéfy postav starozákonních proroků od Jana Znoje.V předsálí od Fr. Bílka tři sádrové reliéfy se soškou Jana Blahoslava.
Kolumbárium. Autorem je Jiří Jakub, je největší u nás a nalézá se pod kostelem. Autorem plastiky „Poslední soud“ je Jaroslav Horejc, žák prof. Suchardy.
Vodárenská věž Vinohrady. Autor arch. Antonín Turek, vodojem, střešní terasa dříve užívána jako rozhledna, na věži jsou sochy troubících andělů a znak Královských Vinohrad. Od 60.-tých roků 20. století slouží k bydlení.
Riegrovy sady
Na místě vinohradských vinic a usedlostí se podařilo v letech 1904 -1908 spojit 11 hapozemků, a vytvořit rozlehlý park s širokým zázemím (sokolovna, restaurace,..). Po rozsáhlých úpravách, podle projektu Leopolda Baťka se Riegrovy sady staly oblíbeným místem Pražanů. Na jihozápadním okraji parku stojí od r. 1915 pomník politika a diplomata F. L. Riegra ( 1818 – 1903), přezdívaného „vůdce národa“.